Вівторок, 19.03.2024, 12:49Головна | Реєстрація | Вхід

Меню сайту

Людство і довкілля

Людська діяльність

Проблеми в Україні

Кельменеччина

Форма входу

Погода

Друзі сайту

Пошук

Статистика

Интернет-статистика
Людство і довкілля
Основні екологічні закони
Згідно з новими екологічними довідниками існує близько 40 різних екологічних законів, більшість яких має біоекологічний характер. Це — правила природноісторичного характеру (внутрішньо стійкі зв'язки природних явищ і процесів), які не мають виключень і не припускають альтернативних тлумачень. Прийнято вважати, що в біології закони — це середньостатистичні прояви якихось причинно-зумовлених явищ і не адекватні законам фізики, математики чи хімії.
Потрібно наголосити, що всі без виключення закони важливі, вони детально описані в сучасних екологічних і біологічних довідниках. Але ми вважаємо за необхідне навести лише кілька з них для прикладу.
Закон біогенної міграції атомів (Вернадського): міграція хімічних елементів на земній поверхні і в біосфері в цілому відбувається або за безпосередньої участі живої речовини, або в середовищі, геохімічні особливості якого (Ог, СОг, Н2 та ін.) зумовлені живою речовиною — і тією, що існує сьогодні, і тією, що діяла на Землі за всю її геологічну історію.
Закон 10% — середньомаксимальний перехід з одного трофічного рівня екологічної піраміди на інший, який складає приблизно 10 % енергії і, як правило, не призводить до негативних для екосистем наслідків.
Закон константності (Вернадського) — кількість живої речовини біосфери (для одного геологічного періоду) є константа.
Закон необоротності (Долло) — організм (популяція, вид) не може повернутися до попереднього стану, вже здійсненого в ряду його предків.
Закон 1% — зміна енергетики природної системи в межах 1 %, як правило, не виводить природну систему із врівноваженого стану.
Закон толерантності (Шелфорда) — лімітуючим фактором процвітання організму (виду) може бути як мінімум, так і максимум екологічного фактора, діапазон між якими визначає величину витривалості — толерантності організму.
Американський еколог Баррі Коммнонер у 1974 р. вдало узагальнив екологічні закони, звівши їх до чотирьох: 1) «все пов'язане з усім»; 2) «все повинне кудись дітися» (закон збереження енергії); 3) «природа знає краще»; 4) «ніщо не дається задарма» (за всі втручання в природні процеси ми змушені будемо розплачуватися).
Слід згадати також важливі екологічні закони, сформульовані в працях відомого американського еколога Д. Чіраса у 1991 — 1993 рр. Він підкреслює, що Природа існує вічно (з точки зору людини) й опирається деградації завдяки дії чотирьох екологічних законів: 1) рециклічності або повторного багаторазового використання найважливіших речовин; 2) постійного відновлення ресурсів; 3) консервативного споживання (коли живі істоти споживають лише те й у такій кількості, що їм необхідно; 4) популяційного контролю (природа не допускає «вибухового» росту популяцій, регулюючи кількісний склад того чи іншого виду шляхом створення відповідних умов для його існування й розмноження). Найважливішим завданням екології Д. Чірас вважає вивчення структури та функцій екосистем, їх врівноваженості, або неврівноваженості, тобто причин стабільності й розбалансування екосистем.

Copyright MyCorp © 2024 | Створити безкоштовний сайт на uCoz